Dolar Bazında Fındık Düşüşte

     09-13-18     Genel, Güncel Haber, Son Dakika     Dolar Bazında Fındık Düşüşte

Karadeniz’de fındık hasat sezonunun tamamlanmasının ardından pazara 11 liradan inen kabuklu fındık fiyatları, 2 lira artış göstererek 13 liraya yükseldi.

Alaplı’da fındık tüccarlığı yapan Mehmet Koçak, fındık fiyatlarının Alaplı serbest piyasasında uzun zaman sonra tekrar canlandığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:” Fındık fiyatlarının dolar bazında gerilediğine dikkat çeken Koçak, ‘2014 yılında yaklaşık 6 dolardan işlem gören bir kilogram fındık şu anda 2,2 dolardan işlem görüyor. Son 4 yılda fındık fiyatı 3 dolar kayıp yaşadı. Dolar kuru yükselirken  fındık fiyatları ise hala yerinde saymaktadır’ dedi.

Fındık sezonunu 11 liradan açtıklarını hatırlatan Koçak, şöyle konuştu: ‘Bu artışın önümüzdeki günlerde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Şu anda piyasada  fındık yok. Depolarımızda fındık azaldı. Manav ve tüccarlar yeniden depolarını doldurmak için  fındık almak zorundalar. Bu da fındık fiyatlarına yansımaya başladı. Sezonu açmamızla  fındık fiyatları da yükselmeye başladı. 50 randımanlı fındığın kilogram fiyatı 13 liraya çıktı. İlk günlerde gurbetçi ürününü pazara indirdi. Onun dışında şu anda üretici ürününü pazara indirmiyor. Üretici fındığını satmayınca arz talep durumuna göre fiyatlar da yükselişe geçti. Üretici fiyatın daha da artmasını bekliyor. Bazı üreticiler ‘fiyat 20 lira olmadan satmam’ diyor. Üreticilerimiz bu konuda haklı verdikleri emeklerin karşılığını alamıyorlar. Elindeki az miktarda fındığın değer kazanmasını bekliyor. Bizlerin de tahminleri, önümüzdeki ay içerisinde fındık fiyatlarının daha da artacağı yönünde. Çünkü fabrikalarda fındık yok. Fabrikalara acil fındık lazım. Avrupalı alıcılar fındık bekliyor.

 

 

 

Alıntı: FındıkTv.com

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?