Manisa mesir festivali

meLda .     12-28-22     Genel, Güncel Haber, Sohbet     Manisa mesir festivali

Manisa mesir festivali

Egenin sirinmi sirin yesili cok güzel ili Manisanin 480 yıllık Mesir festivali,Geleneksel hale gelmiş bir Festivaldir. Sizlere sohbet tadinde biraz manisa mesir festivalinden söz etmek istiyor,tabiki yazımın sonunda ise genel bilgileride paylaşmak istiyorum..

Manisa mesir festivali sadece Manisa ili icin önemli degil Türkiyenin bir cok ilinden ve Baska ülkelerden gelen konukları ile tüm egenin heyecan ile katıldıgı bir festivaldir arkadaslar.

Biraz tarihcesinden söz edeyim sizlere;

Manisa mesir festivali

Kültürel ve geleneksel çeşitli uygulamaları içeren ve baharın başlangıcı olarak kabul edilen Nevruz haftasında (21-24 Mart) kutlanan Mesir Macunu Festivali, Manisa’da yaklaşık 400 yıldır devam etmektedir..Şifalı bir yiyecek olduğu kabul edilen mesir macununun ortaya çıkışı tarihsel bir öyküye dayanır. Kanunî Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan, Manisa’da nedeni anlaşılamayan bir hastalığa yakalanır. Bu hastalığa çare için Sultan Cami Medresesi’nin başhekimi Merkez Efendi, 41 çeşit bitki ve baharatın karışımından oluşan bir macun hazırlar. Mesir macunu ismiyle günümüze kadar ulaşan bu şifalı karışım, Hafsa Sultan’ı kısa sürede sağlığına kavuşturur. Yardımsever kişiliğiyle bilinen Hafsa Sultan, iyileşmesini sağlayan mesir macununun her yıl Nevruz haftasında halka dağıtılmasını ister.

Manisa mesir macunu

Manisa’ya özgü şifali mesir macunu yani Manisa mesir festivali yazımın başinda da soyledıgım gibi son 2 yıldır yapılamıyor korona yuzunden..

Manisa Mesir Festivali her yıl Bahar’ın başlangıcı ile birlikte Ege’nin güzel ve yeşil ili Manisa’da kutlanır fakat pandemi den dolayı 2 yıldır ertelenmekten aslında Sadece Manisa ili çerçevesinde değil tüm Ege ve diğer birçok illerden misafirleri de ağırlamaktadır Manisa Mesir Festivali 3 gün öncesi çok güzel panayırlar kurulur eğlenceler ve konserler tertip edilir lunaparklar kurulur ve mesir festivalinin gerçekleşeceği gün ise çok güzel bir Festival oluşturulur Manisa Sultan Camii Aynı zamanda da Mesir Camii diye de bilinmektedir Manisa’nın birçok ileri gelenleri belediye başkanları milletvekilleri o gün bu şenliklere dahil olurlar 400 yıl öncesine dayanan o gün amaç Manisa’ya gelen tüm misafirlere aynı lezzetti yaşatmaktadır temsili Hafsa Sultan ve yanında cariyerleri çok güzel törenlerle Sultan Camii önünden halka güzel gösteriler sunar daha sonra öğle namazı sonrası Manisa sultan camiinin bütün kubbelerin den tüm halka dagıtılır,Fakat bu atılan Mesir 41 baharattan oluşan bir macun dur dualarla yapılır paketlenir tüm halkı şifa niyetine dağıtılır ..

 

 

Linkedin Google+ Pinterest Whatsapp


Etiketler:

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?